تبلیغات
«پورتال تفریحی ته دیگ»


             


    خبر تحویل سامانه موشكی اس 300 به ایران اگرچه به طور رسمی از سوی مقامات كشورمان و نه از سوی مقامات روسی تایید نشد اما نگرانی مقامات آمریكایی و اسرائیلی را در پی داشت چرا كه ایران با تجهیز خود به این سامانه موشكی می تواند تا اندازه زیادی به توان بازدارندگی خود بیافزاید.
    محمد نجار، وزیر دفاع كشورمان چندی پیش اعلام كرد تحت یك قرارداد منعقد شده با روسیه، این كشور سامانه های اس 300 را تحویل ایران خواهد داد كه البته چارچوب زمانی تحویل این سامانه ها بزودی اعلام می شود. چند روز پس از اعلام خبر، منابع روسی در واكنش به مخالفت های تند و انتقادی كشورهای غربی، این خبر را تكذیب كردند. سازمان همكاری نظامی و فنی فدرال روسیه در وب سایت خود با اعلام این كه روسیه هیچ گونه طرحی برای فروش سامانه پیشرفته موشكی اس 300 به ایران را ندارد، تصریح كرد: موضوع عرضه سامانه های ضدهوایی اس 300 كه در رسانه های جمعی مطرح شده، تاكنون مورد بررسی قرار نگرفته و تا این لحظه مذاكره ای درخصوص آن با طرف ایرانی انجام نشده است.
    
    اگر ایران این سامانه موشكی را تحویل بگیرد دومین قرارداد تسلیحاتی تهران با مسكو به حساب خواهد آمد كه پس از قرار داد فروش موشكهای تور ام یك محسوب می شود منعقد خواهد شد.
    موشك های تور ام یك می توانند 48 هدف را در ارتفاع 6 هزار متری ردیابی كنند و دو هدف را در آن واحد مورد حمله قرار دهند.
    روسیه 29 دستگاه از این سیستم را به ارزش 700 میلیون دلار در اختیار ایران قرار داد كه البته ارزشی معادل 486 میلیون دلار داشت.
    نكته حائزاهمیت این است كه چرا تحویل چند سامانه موشكی كه جنبه پدافندی و نه تهاجمی دارد، باید نگرانی های شدید كشورهای غربی بویژه آمریكا و اسرائیل را در عصری كه تمام كشورها برای حفظ امنیت خود از همین دولت های معترض اقدام به خرید انواع تسلیحات می كنند، موجب شود.
    مقامات اسرائیلی ازجمله ایهود اولمرت نخست وزیر و آموس گیلاد مشاور وزیر دفاع اسرائیل در سفر به مسكو، مقامات روسی را برای عدم تحویل آن به ایران تحت فشار قرار داده اند.
    ارتباطات میان تهران و مسكو در زمینه همكاری نظامی و فنی در اوایل 2004 رشد سریعی یافته است و در همین سال تهران خواهان كمك روسیه در ایجاد یك سامانه دفاع موشكی شد. مسكو نیز استفاده از سامانه های1PMU-300S- برای دفاع از تهران و 4 منطقه دیگر شامل مركز صنعتی اصفهان، پایگاه اصلی نیروی دریایی در بندرعباس، نیروگاه بوشهر و پایانه های نفتی آبادان و خرمشهررا به طرف ایرانی پیشنهاد كرد.
    خرید این سامانه ها برای ایران كاملامنطقی است و در راستای سیاست به روزرسانی سیستم دفاع هوایی این كشور صورت می گیرد. تحلیلگران هم براین باورند كه تحویل سامانه های اس 300 به ایران اولانیازهای این كشور و ثانیا راهبردهای سیاست خارجی روسیه را محقق می كند.
    سامانه های اس 300 ویژگی های خاصی دارد به طوری كه با دریافت آن پدافند ضدهوایی كشورمان تقویتی ویژه پیدا می كند. طبق نظر پنتاگون، این موشك های پیشرفته روسی معادلات دفاعی منطقه نفت خیز خلیج فارس را به هم زده است؛ زیرا هیچ مشابهی برای موشك های اس 300 میان متحدان ایالات متحده در منطقه هایی نظیر عربستان سعودی، كویت، امارات عربی متحده، ژاپن و تایوان وجود ندارد وهیچ جنگنده ای در جهان وجود ندارد كه بتواند مجهز به سیستمی شود كه این موشك جدید روسی را از كار بیندازد.
    برای درك بهترتاثیرگذاری این موشك های دفاعی در سیستم دفاعی كشورمان ابتدا به ویژگی های این سیستم و ویژگی های سیستم دفاعی كشورمان می پردازیم، زیرا با روشن شدن این دو بعد می توان به علت اصلی نگرانی های مخالفان تحویل این موشك به تهران پی برد.
    
    ویژگی های اس 300
    برد موشك های1PMU-300S- به 300 كیلومتر می رسد و در عین حال قادر به انهدام اهدافی در ارتفاع 27 كیلومتری است. این موشك ها برخلاف موشك های تور ام یك قادرند جنگنده بمب افكن های آمریكایی را بسادگی هدف قرار دهند.
    براساس گزارش ها اس 300 یك سیستم دفاع هوایی با توان كار بالاست كه در هر نوع شرایط آب و هوایی قابل عملیاتی شدن است و توانایی حمله به هواپیما با مانور بالا، موشك های كروز، موشك های بالستیك و هر هدفی كه دارای سرعت بالاباشد را دارد.
    نكته حائزاهمیت این است كه چرا تحویل چند سامانه موشكی كه جنبه پدافندی و نه تهاجمی دارد، باید نگرانی های شدید كشورهای غربی بویژه آمریكا و اسرائیل را موجب شودروس ها مدعی اند این سیستم دفاعی، توانایی مقابله با سیستم موشك های پاتریوت آمریكایی و ردیابی 100 هدف به طور همزمان و نابودی 12 هدف آن در زمانی مشابه را داراست. منحرف كردن یا از كار انداختن اس 300 توسط سیستم های اغتشاشگر، تقریبا غیرممكن است.
    رادار این موشك، از فاصله 250 كیلومتری، جسم پرنده ای به ابعاد 25 سانتی مترمربع را براحتی تشخیص می دهد. مقامات عالی رتبه پنتاگون بارها اذعان كرده اند آمریكا امروزه هیچ وسیله ای برای از كار انداختن موشك مرگبار اس 300 را در اختیار ندارد.
    
    توان نظامی و دفاعی ایران
    در كشاكش قدرت های بزرگ و رقابت آنها در منطقه و عرصه بین الملل و پیامدهای حاصل از آن مانند جنگ عراق، افغانستان، فلسطین، لبنان، گرجستان و شكل گیری گروه های تروریستی مانند القاعده، طالبان و گروه هایی در اقصا نقاط جهان كه همگی به رقابت تسلیحاتی منجر شده است، محدودیت های سیاسی دیگر مانعی برای فروش سیستم های دفاع ضدهوایی، موشك های ضدتانك و تسلیحات نبوده و در این میان جمهوری اسلامی ایران از این مساله مستثنا نیست.
    نكته قابل توجه این است كه كشورمان در كنار خرید تسلیحات، سیستم نظامی و دفاعی با توجه به اعمال تحریم های 30 ساله به توانمندی ویژه بومی در بسیاری زمینه ها دست یافته كه در كنار خرید سیستم های پیشرفته دفاعی و ساخت انواع مختلف تسلیحات و موقعیت استراتژیك، برتری ویژه ای در میان كشورهای منطقه پیدا كرده است.
    در سیاست های نظامی معمولامیزان توان دفاعی و نظامی یك كشور از خطوط قرمز آن محسوب می شود، اما با توجه به بخش اعلامی، این توان در زمینه های مختلف در كشورمان به شرح زیر است:
    زیردریایی های ایران به مین هایی با سیستم مغناطیسی، صوتی و سنسورهای فشارسنج مجهز هستند كه می توانند در خلیج فارس و دریای عمان برای شناورهای بیگانه تهدیدی جدی باشند.
    مركز مطالعات استراتژیك و بین الملل آمریكا در گزارشی به شرایط جغرافیایی خلیج فارس پرداخته و عنوان می كند: «بسیاری از مناطق خلیج فارس به علت عمق كم، قابلیت تردد زیردریایی های اتمی و غیراتمی كشورهای بیگانه را ندارند و بیشتر آب های عمیق در داخل مرز دریایی ایران قرار دارند.»
    در كشورمان استراتژی قایق های تندرو دنبال شده و طراحی شناورهای موشك انداز، باعث تحولی چشمگیر در این بخش شده است. شناورها اعم از سطحی و زیرسطحی و شناورهای لجستیكی در مدل های مختلف طراحی و ساخته شده اند.
    صنایع دریایی ما تركیبی است یعنی شناور، سیستم های الكترونیكی و سلاح هایی مثل تیربار و موشك هر كدام در جای جداگانه ساخته و در یك جا مونتاژ می شود. زیردریایی های السابحات یك نمونه از این اقدامات است.
    قطعات ساختاری، پنل های ساندویچی، انواع لوله های مختلف هیدرولیكی و هواناوهای یونس 6 و یونس 22 طراحی شده است.
    قابل توجه است كه اولین لندین كرافت سنگین برای سازمان بنادر و كشتیرانی در وزارت دفاع ساخته شد.
    ایران ناوگان دریایی ای دارد كه حاوی ناوشكن، زیردریایی، صدها قایق تندرو و مجهز به موشك دریایی با بردهای مختلف و همچنین موشك های پیشرفته زمین به دریاست كه می تواند هر هدف دریایی در خلیج فارس و دریای عمان را نابود كند. مثلاكوثر نمونه ای از موشك میان برد است كه در جنگ 33 روزه توانست ناوچه پیشرفته اسرائیلی ساعر را نابود كند.
    موشك جدید فجر 3 كه از سوی متخصصان نظامی كشورمان ساخته شده و با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته؛ البته برد این موشك اعلام نشده است.
    موشك شهاب 3 دارای برد 2500 كیلومتری با درصد خطای 2 در 10000 است. موشك شهاب 3 یك موشك كوتاه برد بالستیك ()MRBM است كه در ابتدای آزمایش ها، بردی معادل 1300 كیلومترداشت. این موشك قادر به حمل انواع كلاهك های اتمی وغیراتمی است كه از سوخت مایع برای تهیه نیروی پیشران استفاده می كند.
    - موشك شهاب 1 و 2
    - موشك فاتح 110 كه یكی از دقیق ترین موشك های موجود در داخل كشور با سوخت جامد است.
    - موشك توفان، یكی از پیشرفته ترین موشك های ضد زره با عمق نفوذ 760 میلی متر و برد 3850 متر و دارای سیستم ضد جمینگ است تا دشمن نتواند آن را منحرف سازد. مجهز به سیستم دید در شب و قابل شلیك از بالگرد های كبراست.
    - موشك تندر، طراحی شده برای مقابله با زره های واكنشگر.
    - راكت صاعقه، طراحی شده به منظور نابودی نفرات دشمن و دارای 40 میلی متر طول است و به جهت برد، مقدار تركش ها و قدرت انفجاری آن اهمیت بسیاری دارد و پرواز آن در هوا بدون صداست.
    - موشك صیاد 1و2 كه برای نابودی بمب افكن ها و هواپیماهای شناسایی دشمن طراحی شده و زمین به هوا می باشد و به تولید انبوه رسیده است.
    - موشك سطح به هوای شهاب ثاقب، موشكی كوتاه برد برای دفاع ضد هوایی در ارتفاع پایین و بسیار پایین است و ردیاب و سیستم هدایت فرماندهی و كنترل بیسیمی دارد. دارای سرجنگی 14 كیلوگرمی و ماسوره زمانی ایر است و 4 درصد خطا دارد.
    - موشك میثاق 1و2، این موشك نمونه مدرنیزه شده استینگر است كه از روی شانه پرتاب می شود و دارای سیستم هیومینگ غیرعامل مادون قرمز با قابلیت تهاجمی در تمام جهات است.
    - موشك كروز، طراحی شده برای استفاده در هواپیما و شناوراست كه روی شناور های ذوالفقار 1400 و ذوالجناح نصب شده و این شناورها با سرعت 90 كیلومتر حركت كرده و همزمان اقدام به شلیك این موشك می كنند.
    - موشك هوشمند دوربرد و فوق مدرن ثاقب كه مورد آزمایش قرار گرفته است. هوشمندی، برد زیاد، سرعت بسیار بالاو غافلگیركنندگی را از جمله ویژگی های این موشك دور برد عنوان كرده اند. این موشك دارای قدرت تخریب بسیار بالاو قابل پرتاب از كلیه سامانه های شناور است.
    - در بخش زمینی انواع و اقسام مهمات سبك و سنگین در كشور تولید می شود. اور هال كلیه تانك های غربی و شرقی و تولید انواع تانك و نفربر كه نمونه بارز آن تانك های ذوالفقار 1، 2 و 3 كه بسیار پیشرفته می باشد و در داخل تولید می شود و زره واكنشگر دارد، از آن جمله است.
    - نفربر شنی دار آبی خاكی براق، نمونه دیگر این تولیدات است كه با حفاظ زرهی مناسب و تحرك بسیار خوب و استفاده از پدافند « ش.م.ه » آن را از دیگر نفربرها متمایز می كند.
    - تولید مین كوب تفتان كه با خرج گود تا 10 كیلوگرم تی ان تی را پاكسازی می كند و تا عمق 5/2 متر پایین می رود، عرض معبر پاكسازی آن 3 متر و دارای سیستم كنترل از راه دور است.
    - تولید انواع و اقسام خودروهای تاكتیكی دودیفرانسیل و خودروهای تجاری.
    - تولید سلاح ملی انفرادی خیبر با طراحی كاملاجدید كه خشاب آن در عقب قرار دارد، سلاح را سبك تر می كند و جزو مدرن ترین سلاح های انفرادی است.
    - موشك زمین به هوای رعد، موشك هدایت شونده زوبین، موشك های زمین به هوای ماوریك، موشك های هوا به هوای رادار گریز و حرارتی فینیكس، اسپاروساید وانیدو، سكوهای پرتابگر موشك زمین به هوای جوهاك و سامانه موشك اسكای كار و موشك زمین به زمین نازعات و زلزال نیز از جمله توانمندی های دیگر ایران است.
    - عاشورا موشكی بالستیك با برد میان 2 تا 2 هزار و 500 كیلومتر است كه قابلیت حمل كلاهك غیركلاسیك را دارد.
    - موشك قدر با برد 1119 مایل، یكی دیگر از موشك های ایران است كه از لحاظ سرعت جزو سریع ترین موشك های دنیاست و می تواند بر تمام رادارها و موشك های ضد موشك فائق آید.
    - متخصصان هوایی كشورمان هم اكنون روی تمام هواپیماهای تجاری و نظامی در حال تحقیقات هستند و قادرند تمام این هواپیماها و بالگردها را اورهال و تعمیر اساسی كنند.
    - آشیانه فجر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بزرگ ترین سازه فلزی است كه تاكنون در كشور و خاورمیانه ساخته شده و همزمان 8 تا 12 هواپیمای پهن پیكرمی تواند در آن قرار گیرد.
    - قطعه سازی در صنایع هوایی حرف اول را می زند. پیش از انقلاب اسلامی هیچ كاری در این زمینه انجام نشده بود. كارخانه بل ایجاد شده بود و تنها در حد چك های اولیه روی بالگردها انجام می شد. هم اكنون شركت پنها هم بالگرد های شباویز و 2091 و بالگردهای شاهد را تولید می كند و هم تعمیرات اساسی سنگین را انجام می دهد.
    - در طراحی هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته، صنایع هوایی ایران موفق شده است هواپیماهای ابابیل، مهاجر 1، 2، 3 و 4، هدهد و صاعقه 1و2 را تولید كند. این هواپیماها با هزینه بسیار پایین و فناوری روز ساخته شده است.
    - هواپیمای بدون سرنشین مهاجر 1، 2، 3 و 4 با كاربرد مراقبت هوایی، شناسایی، جنگ الكترونیكی، رله ارتباطی، دیده بانی، هدف یابی، هدایت آتش توپخانه، كنترل نوارمرزی برای مبارزه با قاچاقچیان، كنترل ترافیك شهری و عكسبرداری به منظور تهیه نقشه های جغرافیایی است كه می توانند سلاح های كوچك را حمل و پرتاب كنند.
    - در زمینه هواپیماهای جنگی هواپیمای جت پیشرفته اینتگرال طراحی شده و در زمینه بالگردهای هجومی و ترابری نیز 9 مورد در داخل تولید می شود.
    - هواپیمای ایران 140 كه در نوع خود پیشرفته ترین است در انواع كاربری ساخته می شود.
    - یكی دیگر از تولیدات، ساخت شیشه و لاستیك هواپیماست كه ما را در زمره 8 كشور تولیدكننده آن قرار می دهد.
    - ایران همچنین بر در اختیار داشتن سامانه دفاعی هوایی موثر كه شامل موشك های روسی پیشرفته تور ام یك می شود، متمركز شده است. علاوه بر این موشك های گوناگون و مختلف سام نیز هست كه در كنار آن ایران تلاش می كند صدها پایگاه ضد هوایی مجهز به رادار پیشرفته محلی كه بارزترین آن پایگاه میثاق است، داشته باشد كه قادر است صدها حمله هوایی را با قدرت عالی پاسخ بدهد و موشك های متحرك را هدفگیری كند.


ادامه مطلب
ساعت ارسال ساعت 21 و 14 دقیقه و 53 ثانیه نویسنده: خشایار خادمی نظر: ()
سه شنبه 26 دی 1391
دسته بندی : اطلاعات عمومی ,

روی عکس زیر کلیک کنید و ببینین چه اتفاقی میافته.....!!!!؟؟؟؟؟

 

 

 ادامه مطلب
ساعت ارسال ساعت 09 و 12 دقیقه و 31 ثانیه نویسنده: خشایار خادمی نظر: ()
دوشنبه 25 دی 1391
دسته بندی : اخبار ,

مجله آلمانی اتوبیلد خبرداده سیتروئن قصد دارد نسل تازه‌ای از خودروی ۲CV خود را به بازار عرضه کند. این خودرو در ایران با عنوان ژیان شهرت دارد در سال ۲۰۱۴ وارد بازار خودرو می شود.

عکس مدل جدید ژیان در سال 2014
به گفته این هفته‌نامه پروژه ژیان قرن بیست و یکم با کد E3 اسنشال براساس پلتفرم  سیتروئن C4 در حال ساخت است

 ادامه مطلب
ساعت ارسال ساعت 09 و 24 دقیقه و 30 ثانیه نویسنده: خشایار خادمی نظر: ()

نویسندگان

آمار بازدید کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
آمار مطالب تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات