تبلیغات
«پورتال تفریحی ته دیگ»

شاید شما هم مثل من از عربی بدتون بیاد ولی به هر حال باید بخونید و برید امتحان بدید.تو این پست نوشتم که چه چجوری عربی بخونیم و بریم امتحان بدیم .امیدوارم مورد قبول واقع بشه!@!
مرور قواعد سال قبـــــل!!! آیا شما جزوه قواعد سالهای گذشته را نگهداری وبه موقع از آن استفاده می کنید؟   قواعد عربی مثل زنجیری است که هر حلقه نیاز مند ارتباط با حلقه های دیگر است .در واقع هر درس پیش نیازی برای درسهای بعدی است .به عنوان مثال  در عربی اول دبیرستان ، یادگیری قواعد ، اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا مجموعه ی این قواعد،تشكیل دهنده ی پایه ونكات مهم دستور عربی دبیرستان می باشد كه تا پایان ، ضرورت دارد شما آن ها را بدانید. مشکل بسیاری از دانش آموزان در یادگیری قواعد عربی فراموش کردن مباحث سالهای گذشته است.به عبارتی دیگر پیش نیاز لازم جهت یاد گیری درس جدیدرا ندارند(قواعد درس عربی فرار است) پس هرچند وقت یک بار مروری بر آن ها داشته باشید.
تجزیه وترکیب(الاعراب والتحلیل الصرفی)!!! بهترین راه جهت به خاطر سپردن قواعد وجلوگیری ازفراموشی آن چیست؟ اگر می خواهید قواعد درس عربی را به خوبی یاد بگیرید ،آن را فراموش نکنید(ملکه ذهن شود) وهرلحظه برای درس جدید آماده باشیدبهترین راه حل این است، که خودتان را به تجزیه وترکیب جملات وکلمات عربی عادت دهید(ازجملات ساده شروع کنید)اگر بتوانید متن درسها را تجزیه وترکیب کنید قول می دهم که از درس عربی لذت خواهید برد.وهیچ وقت نمره کمتر از انتظار نخواهید گرفت.آزمایش کنید از همین الآن شروع کنید.
پیش مطالعـــــه         آیا تا بحال درسی را که نخوانده اید قبلاً خودتان آن رامطالعه کرده اید ؟    پیش مطالعه ی درس عربی و مطالعه ی کلمات جدید و ملاحظه ی متون جدید ، تصویر بهتری از درس ، در کلاس برای شما ایجاد می کند وبهتر می توانید با درس ارتباط بر قرار کنید ؛ به گونه ای که بهتر می توانید در یادگیری درس، مشارکت و فعالیت داشته باشید. از داشتن اشتباه در این مورد هرگز نهراسید . اشتباه ، حقّ یک دانش اموزاست .فقط سعی نمایید اشتباهات را به حد اقل برسانید.  
واژه های جدید!!! درترجمه متن هر درس معمولاً کلماتی نا آشنا وجود دارند، برای فهمیدن معنای این واژه ها چه کار می کنید؟ یادگیری كلمات جدید هر درس ، نقش بسیار مؤثری در فراگیری درس دارد.برای ترجمه ی متن درس و جملات مربوط به تمرین ها ،چاره ای جز یادگیری این کلمات ندارید. پس در اولین قدم بهتر است هنگام ترجمه متن درصورت برخورد با کلمات جدید به واژه نامه ی کتاب مراجعه کنید و معنی آن کلمات را به دست آورید.برای دانستن معنی واژه ها ، باید بر متن خوانی تمرین بیشتری داشته باشید.فقط دانستن قواعد برای یادگیری درس عربی کافی نیست بلکه معنی کلمات وجملات مهمتر است.سعی گنید معنای کلمات جدید را درقالب جملات کوتاه کتاب یا جملاتی که خودتان می سازید،یاد بگیرید.
روانخوانی متـــن!!! آیا سعی می کنید ،یک متن عربی را بدون اشتباه بخوانید؟ مهارت روانخوانی از مهارت های مهم یادگیری یک زبان محسوب می شود.پس از یادگیری كلمات جدید درس ،دانش آموز باید نسبت به روانخوانی متن درس اقدام نماید.داشتن اشتباه ، مهم نیست ؛ مهم این است که شما اشتباهات را به حداقل برسانید. متن درس هر چه بیشتر خوانده شود ، در یادگیری مؤثرتر است. دانش آموزانی که روانخوانی آنها بهتر است،یادگیری آنها در درس عربی به مراتب بالا تر است
بازیابـی واژه ها ی دروس قبلی!!! برای شما پیش آمده است با این که کلمات جدید درس را هم خوانده اید در ترجمه ی عبارتی مشکل داشته باشید؟پس از روانخوانی متن  نسبت به ترجمه ی آن به فارسی اقدام کنید. برای انجام این کار ، علاوه بر دانستن معانی کلمات جدید ، باید معنی کلمات خوانده شده ی قبلی را نیز بدانید.طبیعی است برخی از واژه هایی را که در درس های قبل یا سال پیش خوانده اید فراموش کنید. البته گاهی از روی متن ،ویا کلمات هم خانواده،وقرینه های موجود می توانید جمله ای را که یکایک معنی آن را نمی دانید،ترجمه ی آن را حدس بزنید. برای دستیابی به معنی این كلمات ، بهترین كار  مراجعه به معنی این كلمات در درس های قبلی و یا  كتاب های پایه ی قبل است.
تفاوت ترجمه ی لفظ به لفظ با ترجمه ساده وروان وادبی چیست؟شما سعی می کنید چگونه ترجمه کنید؟ از حفظ کردن معنی جملات پرهیز کنید.زیرا این امر باعث خستگی وکاهش کارایی می شود وهیچ سودی ندارد. بلکه سعی کنید جملات به فارسی روان معنی شوند اگر ترجمه ساده و روان باشد  خواننده از ترجمه لذت می برد.سعی کنید معنی عبارت را درک کنید وبا جملات خودتان وبه صورت ساده ترجمه کنید.اگر از ترجمه آماده کمک می گیرید،جهت رفع اشکال از آن استفاده کنید. پس از ترجمه ی هر جمله  ، به برگه ترجمه خود مراجعه کنید. در صورت داشتن خطا ، مورد را ، بررسی و اصلاح  نمایید.
حل تمــریـــنات!!! آیا قبل از مطالعه قواعد به حل تمرینات می پردازید؟تمرینات را چگونه حل می کنید؟  شما زمانی می توانید تمرینات متنوع کتاب ودرک مطلب را حل کنید ودر واقع به اهداف درس برسید.که ترجمه درس وقواعد آن را یاد گرفته باشیدوخلاصه آن را به صورت چارتی در زهن تان مجسم نمایید.برای این کار می توانید از خلاصه قواعد معلم استفاده کنید. ویا خودتان اقدام کنید.ودر حل تمرینات هرجا نیاز بودبه خلاصه قواعد مراجعه نمایید. دانستن معنی جملات تمرین ها را فراموش نکنید.وهنگام بررسی تمرینات در کلاس پاسخهای خودتان رابا باسخهای کلاسی ومعلم تطبیق دهید ودر صورت نیاز اصلاح کنید.
دفتر(پاکنویس)وخلاصه قواعد(چارت درس)  آیا دفتری جهت پاکنویس تمرینات وخلاصه قواعد تهیه می کنید؟ویا پوشه ای جهت نگهداری خلاصه قواعد وازمونهای مستمر سالانه در نظر گرفته اید؟ اگر شما بخواهید تمامی پاسخ تمرینات،ترجمه وخلاصه قواعد را در داخل کتاب بنویسید.بدون شک موقع مطالعه جهت آمادگی برای امتحان از کارتان پشیمان خواهید شد.لذا پیشنها می شود دفتری جهت پاکنویس ترجمه وحل تمرینات وپوشه ای جهت نگهداری خلاصه قواعد وآزمونهای کلاسی تهیه نمایید.تا در موقع مطالعه بتوانید از آنها استفاده کنید واز هدر دادن وقت، خسته وسردر گم نشوید.
نمونه سؤالات امتحانـــــی!!! به نظر شما حل کردن نمونه سؤال امتحانی ویا تست به یادگیری درس کمک خواهد کرد؟به نظر بنده جلسه امتحان ویا(پرسش وپاسخ)وایجاد سوال در ذهن دانش آموزیکی از راههای یادگیری درس وتثبیت آن در ذهن است.اصلاً جلسه امتحان یک کلاس آموزشی است،به شرطی که دانش آموزبعد از امتحان به دنبال جوابهایی که ندانسته بگردد ورفع اشکال نماید.برای اینکه دانش آموز سرجلسه امتحان سردر گم ودچار اضطراب نشوداز قبل بایدبا نمونه سؤالات اشنا گردد تامطمئن شود که می تواند از اندوخته هایش استفاده کند.پس پیشنهاد می شود پس از مطالعه درس به حل نمونه سؤالات سنوات گذشته و مرور سوالات مستمر طی سال تحصیلی با جدیت بپردازید.


ادامه مطلب
ساعت ارسال ساعت 21 و 53 دقیقه و 09 ثانیه نویسنده: خشایار خادمی نظر: ()

نویسندگان

آمار بازدید کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
آمار مطالب تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات